009821-36303710

کیمیا تهران اسید

کاتالوگی برای دانلود وجود ندارد

هیدروکسید سدیم, NaoH, hydroxide sodium Articles

هیدروکسید سدیم چیست؟

هیدروکسید سدیم (sodium hydroxide) محصول پتروشیمی می باشد و سالیانه حجم بسیار زیادی از آن در کشورهای مختلف تولید می شود. هیدروکسید سدیم با نام های شیمیایی سود سوزآور، سود کاستیک، سود پرک و به صورت مایع با نام سود مایع شناخته می شود که بیشترین کاربرد آن برای تولید صابون و مواد شوینده است. هیدروکسید سدیم در انواع مختلفی تولید می شود که عبارتند از سود پرک 98 درصد، سود گرانول و هیدروکسید سدیم پودری که هر یک برای استفاده خاصی تولید می شود.

هیدروکسید سدیم

کاربردهای شگفت انگیز هیدروکسید سدیم

• تصفیه آب

• تولید لبنیات

• صنایع تولید پارچه

• صنعت کاغذ سازی

• صنعت چرم سازی و دباغی

• صنعت پتروشیمی و استخراج

• خنثی سازی اسید و باطری سازی

• صنایع غذایی، شیر و کنسروسازی

• تولید صابون، مواد شوینده و پاک کننده

• صنایع فلز و تولید شیشه، روی، آلومینیوم، گالوانیزه و آبکاری

سود پرک

3 ویژگی عجیب هیدروکسید سدیم

NaoH فرمول شیمیایی سدیم هیدروکسید (سود پرک) است. این محصول در صنعت با نام های سود کاستیک، سود مایع، سود سوزآور شناخته می شود. یک ترکیب آلی جامد و سفید رنگ با قدرت بسیار بالای قلیایی که در صورت تماس پروتئین ها را تجزیه می کند و باعث سوختگی های شدید شیمیایی می شود. به سرعت در آب حل شده و رطوبت و کربن دی اکسید را جذب می کند. هیدروکسید سدیم ویژگی های متنوعی دارد که موجب شده در صنعت کاربرد فراوان داشته باشد. از جمله این خصوصیات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چربی بر بسیار قوی :

خاصیت چربی گیری سود کاستیک موجب شده که در صنعت رنگرزی بکار برده شود. الیاف ها قبل از شروع فرایند رنگرزی مدت زمانی در انبارهای کارخانه رنگرزی نگهداری می شوند که در این مدت قطعا در معرض عوامل خارجی زیادی قرار می گیرند که باعث آلودگی الیاف می شوند. برخی از الیاف ها مانند پشم دارای چربی هستند که از بدن حیوان خارج می شود، این آلودگی ها و چربی ها اگر پاک سازی نشوند از نفوذ رنگ به داخل الیاف جلوگیری می کنند. نقش اصلی هیدروکسید سدیم از این مرحله به بعد شروع می شود، دقیقا قبل از رنگرزی الیاف شستشو داده می شوند. در روند شستن سود سوز آور که در اثر حل شدن در آب یک محلول قلیایی را ایجاد می کند، به آب اضافه می شود و سپس الیاف را به محلول اضافه می کند. خاصیت چربی بری سود پرک باعث از بین رفتن تمامی چربی های موجود در الیاف شده و پس از طی این مرحله آماده رنگرزی می شوند.

تنظیم کننده ph

خنثی کننده محیط های اسیدی

هیدروکسید سدیم

آیا سود مایع را می شناسید؟

سود پرک یا هیدروکسید سدیم NaOh قابل حل در آب است. وقتی این ماده در آب حل می گردد با نام سود مایع عرضه می گردد و سود مایع بسیار پر کاربرد در صنایع است. از جمله صنایع رنگرزی، تولید کارتن، کاغذ سازی، تولید چرم، باطری سازی، صنایع دارو سازی، صنایع غذایی، شیشه سازی، صابون سازی، صنایع فلزی، الکل سازی.

سود مایع مایعی شفاف دارای رنگ سفید روشن، بدون بو با خاصیت حل شدگی در آب می باشد. در اثر گرما و شوک شدید این احتمال وجود دارد که سود مایع منفجر شود، همچنین در هنگام واکنش ممکن است تغییرات شیمیایی زیادی از خود نشان دهد. نقطه جوش سود 145 درجه سانتی گراد و نقطه انجماد آن نیز 4/4 درجه بوده که به شدت جاذب دی اکسید کربن می باشد و با سرعتی بسیار بالا دی اکسید هوا را جذب می کند. در دمای معمول بسیار پایدار است ولی به محض حضور گرما به سرعت ناپایدار می شود. واکنش پذیری سود مایع در برابر فلزاتی همچون : منیزیم، برنج، آلومینیوم، مس، کروم، قلع و برنز بسیار بالاست. با توجه به این نکته سطوح گالوانیزه هرگز نباید با این ماده تماس داشته باشند. سود مایع به شدت خورنده بوده و در صورت تماس با پوست باعث سوختگی می شود. در نگهداری سود مایع باید دقت لازم صورت پذیرد چرا که قرار گرفتن آن در معرض هوا باعث جذب دی اکسید کربن می شود که در اثر این عمل ذرات سدیم کربنات تولید می شود .

نتیجه گیری هیدروکسید سدیم چیست ؟

هیدروکسید سدیم ماده ای پر مصرف در صنعت می باشد که همین امر باعث شده سالانه میلیون ها تن سود پرک در سرتاسر جهان تولید و روانه بازار شود. این ماده به شدت قلیایی و سوزاننده بوده و می بایست در هنگام استفاده نمات ایمنی را رعایت کرد. قدرت چربی بری بالای هیدروکسید موجب شد که این ماده در صنعت رنگرزی بسیار پر اهیمت باشد.

سود پرک

جهت مطالعه موارد ذیل و آشنایی بیشتر با سود پرک کلیک کنید.

1- مشخصات محصول سود پرک

2- ویژگی های شیمیایی سود پرک

3- موارد استفاده و کاربرد سود پرک

4- نقش سود پرک در صنعت پالایش و نفت و گاز

5- تاثیر سود پرک در فرآیند تولید کاغذ

6- نوع بسته بندی سود پرک

7- تولید سود پرک

8- آنالیز سود پرک

9- ایمنی سود پرک

مقالات مرتبط Related Articles

کاستیک سودا

,حلالیت کاستیک سودا در 100 میلی لیتر آب با دمای 111درجه سانتی گراد 20 گرم است. حلالیت آن در حلال های آلی از قبیل اتانول، متانول و گلیسیرین به نسبت مساوی است. یکی از مصارف کاستیک سودا در تهیه و تولید کاغذ است. اصولا تولید خمیر کاغذ به دو روش مکانیکی و شیمیایی صورت می گیرد. قابل ذکر است که از روش مکانیکی معمولا برای تهیه کاغذهای ارزان قیمت استفاده می گردد. در روش های شیمیایی تهیه خمیر کاغذ معمولا از کاستیک سودا و سولفیت سدیم یا سولفیت هیدروژن کلسیم استفاده می گردد و مواد اولیه کاغذ سازی توسط سود کاستیک و سولفید سدیم فرآوری می گردند. ,

کلمات کلیدی

سود سوز آور- فروش سود پرک-فروش سود سوزآور-قیمت سود پرک- سود سوزآور در جدول- شیرین کردن زیتون با سود سوزآور-ایمنی سود پرک-تولید سود پرک-سود پرک در شیراز-سود پرک در اصفهان-موارد استفاده و کاربرد سود پرک-بسته بندی سود پرک- سوختکی با سود پرک-سود مایع چیست- کاربرد سود پرک در صنعت چرم -سود پرک- معرفی سود مایع-سود پرک 99 درصد- سود پرک کاستیک- تولید کننده سود پرک- فروش سود پرک در اصفهان-خریدار سود پرک 20 درصد- مرکز پخش سود پرک- فروش عمده سود پرک- مصارف سود پرک- سود جامد پرک-فروشنده اصلی سود پرک-موارد استفاده از سود پرک-سود پرک جامد-قیمت سود پرک جامد-سود پرک چیست-قیمت سود-سود پرک کاستیک چیست- سود کاستیک گرانول- کاربرد سود پرک-محلول سود مایع چیست-سود جامد-سود کاستیک کلمات کلیدی :

فروش سود سوز آور

,سود پرک دارای کاربرد های گسترده ای در بخش های مختلف صنعتی و غیر صنعتی می باشد. از مجموع شصت میلیون تن کاستیک سودا تولید شده در جهان بیش از نیمی از آن در صنایع مختلف به مصرف می رسد که از میزان بیشترین مقدار در تولید خمیر کاغذ است. سود پرک دارای خاصیت منحصر به فردی می باشد که قدرت چربی بری زیادی به آن داده است به همین خاطر غلظت های مختلفی از محلول سدیم هیدروکسید قادر به از بین بردن هر نوع چربی و آلودگی های سطحی می باشد. سود پرک ماده ای خورنده و سوزاننده است که در صورت تماس با پوست انسان یا حیوان موجب ایجاد سوختگی می شود.

سوختگی با سود پرک ( سود سوز آور )

,سوختگی چشم با سود شدت آسیبی که سود پرک به چشم وارد می کند ارتباط مستقیمی با میزان آن دارد، هرچه مدت زمان مواجهه و سرعت نفوذ در چشم افزایش پیدا کند آسیب قطعا شدید تر می شود. آسیب سود پرک به چشم را می توان به این صورت عنوان کرد: از هم گسیختگی، اسکارهای شدید، تحریک شدید،اسکار ،خفیف، ایجاد تاول، تیرگی، زخم اگر این شرایط ادامه پیدا کند روی بینایی فرد از طریق ابتلای فرد به گلوکوم و کاتاراکت نیز ممکن است تاثیر بگذارد. در موارد شدید، زخم پیش رونده و تیرگی بافت چشم ممکن است منجر به نابینایی دائمی گردد. آیا سود پرک باعث سوختگی چشم میشه؟,درمان سوختگی با سود پرک مواد شیمیایی شامل مواد اسیدی و بازی می باشند که در صنایع مختلف و همچنین منازل مورد استفاده قرار می گیرند. در حین کار با انواع مواد شیمیایی ممکن است در اثر رعایت نکردن اصول ایمنی سوختگی اتفاق بیفتد، که هر چه پوست حساس تر باشد این سوختگی مخرب تر بوده و تاثیرات منفی بیشتری برجای می گذارد.با توجه به سطح و عمق آسیب می بایست اقدام لازم صورت گیرد. اگر سوختگی سطحی و خفیف بود با اقدامات خانگی و مرور زمان مشکل بر طرف می شود. در صورتی که سوختگی وسیع و عمیق تر باشد حتما می بایست به مراکز درمانی مراجعه کرد. سود سوز آور جزو دسته مواد بازی قوی قرار دارد، با توجه به این نکته حین انجام کار با این ماده باید حتما نکات ایمنی رعایت شود تا از بروز هر گونه حادثه ای جلوگیری شود. اما در صو رتی که سوختگی رخ داد انجام نکات زیر الزامی می باشد: در هنگام سوختگی آرامش خود را حفظ کنید و سرعت عمل داشته باشید. عامل سوختگی را از سطح آسیب دیده جدا کنید و سپس محل را با آب سرد شست و شو دهید. محل سوختگی را با گاز استریل ببندید. (به این نکته توجه کنید که نباید به محل سوختگی فشار آورده شود.)چطوری سوختگی پوست با سود پرک را درمان کنیم ؟,با توجه به مطالب ارائه شده دریافتیم که سود پرک ماده ای خورنده می باشد که در صورت تماس با سطح پوست موجب آسیب رساندن به آن می شود، در واقع هر چه میزان سود پرک بیشتر باشد میزان آسیب وارده شدیدتر بوده. همچنین این ماده به شدت خورنده است و قادر است به تمامی اعضای بدن در اثر تماس آسیب برساند. سوختگی با سود پرک می بایست هر چه زود تر درمان شود ، در صورتی که آسیب عمیق می باشد هر چه سریع تر به مراکز درمانی مراجعه کنید. سود پرکنتیجه گیری سوختگی با سود پرک, 1- مشخصات محصول سود پرک 2- ویژگی های شیمیایی سود پرک 3- موارد استفاده و کاربرد سود پرک 4- نقش سود پرک در صنعت پالایش و نفت و گاز 5- تاثیر سود پرک در فرآیند تولید کاغذ 6- نوع بسته بندی سود پرک 7- تولید سود پرک 8- آنالیز سود پرک 9- ایمنی سود پرکجهت مطالعه موارد ذیل و آشنایی بیشتر با سود پرک کلیک کنید.

کاربرد سود پرک در صنعت چرم

,صنعت چرم سازی از جمله صنایعی می باشد که در آن یک ماده خام طبیعی طی فرآیندی تبدیل به یک محصول استاندارد می شود. در گذشته تمام مراحل تولید چرم به روش سنتی حدودا سه ماه به طول انجامید. سود پرک در صنعت چرم سازی پس از پروسه موزدایی و حذف پشم و پروتئین های غیر الیافی از سطح پوست توسط آهک، طی پروسه چربی زدایی مورد استفاده قرار می گیرد. بعضی از پوست ها مانند پوست گوسفند، خوک و سگ دارای چربی است و بایستی پیش از عملیات دباغی، چربی ها حذف شوند. همانطور که می دانیم سود پرک (هیدروکسید سدیم) خاصیت خورندگی دارد و برای این منظور در کارخانجات و کارگاه های چرم سازی با استفاده از سود پرک چربی موجود در پوست ها را می گیرند.,در کارخانه های تولید چرم ابتدا کراتین مو و پشم را در معرض ماده قلیایی قرار می دهند که پیوند سولفور را توسط هیدروکسید در زنجیره سیستینی خواهد شکست. مو ابتدا در ریشه که شکل رشد نیافته آن است، مورد حمله قلیا قرار می گیرد. بعد از طی زمان معینی از خیساندن پوست در محلول قلیایی هیدروکسید سدیم و سولفیت سدیم ( به عنوان عامل کاهنده)، ریشه های مو منحل می شوند. اما هنگام مو زدایی پوست گوسفند و بره، در سطح داخلی پوست از هیدروکسید سدیم و سولفید سدیم استفاده می شود، به ترتیب که به محلول قلیایی اجازه می دهند درون پوست نفوذ کند و ریشه را مورد حمله قرار دهد. با این روش به راحتی پشم و مو از پوست جدا می شود. این فرایند اساس موزدایی پشم است که بخش قابل توجهی از تولید چرم در دنیا را تشکیل می دهد و بدین ترتیب مو زدوده شده و از پوست جدا می شود. پس از پروسه موزدایی و حذف پشم و پروتئین های غیر الیافی از سطح پوست، پروسه چربی زدایی صورت می گیرد. بعضی از پوست ها مانند پوست گوسفند، خوک و سگ دارای چربی هستند که باید قبل از عملیات دباغی، چربی ها حذف شوند. همانطور که می دانیم سود پرک ( هیدروکسید سدیم) خاصیت خورندگی بسیار بالایی دارد و برای این منظور در صنعت و کارخانجات چرم سازی، چربی را توسط آن از بین می برند. نحوه موزدایی توسط سود پرک در صنعت چرم سازی :