009821-36303710

کیمیا تهران اسید

توضیحات description
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

منیزیم سولفات چیست

منیزیم فلزی به رنگ سفید تا نقره ای با نماد Mg و عدد اتمی 12 می باشد، نام منیزیم از واژه یونانی Magnesia حوضه ای در Thessaly یا از نام شهر قدیمی Magnesia در آسیای صغیر گرفته شده است. منیزیم هشتمین عنصر فراوان در پوسته زمین و سومین عنصر فراوان و محلول در آب دریا می باشد. منیزیم در گروه دو جدول تناوبی به عنوان فلز قلیایی خاکی قرار دارد.

مشخصات محصول منیزیم سولفات

نام شیمیایی :منیزیم سولفات

اسامی مترادف با سولفات منیزیم : منیزیم سولفات ، Magnesium sulfate ، Epsom salt ، Bitter salts

گرید محصول : 1. سولفات منیزیم صنعتی 2. منیزیم سولفات آزمایشگاهی

فرمول شیمیایی : MgSO4

خلوص : منیزیم سولفات 99درصد

شکل ظاهری : پودر سفید با طعم شور و تلخ

حلالیت در آب : به خوبی در آب حل می شود.

سولفات منیزیم

جایگاه منحصر به فرد سولفات منیزیم در کشاورزی

سولفات منیزیم برای تشکیل و حفظ ساختمان کلروفیل ، فعال کردن آنزیم ها ، متابولیسم ازت ، پر شدن دانه ، سنتز و انتقال نشاسته و پروتئین و در نتیجه افزایش وزن هزار دانه ضروری می باشد. منیزیم یکی از عناصر کلیدی در تولید روغن بوده و کمبود آن در علوفه برای دام مشکل زاست. در واقع منیزیم جز عناصر پرمصرف در بحث کلروفیل و سبزینگی گیاه می باشد و در خاک های ایران معمولا دچار کمبود آن هستیم از منیزیم سولفات به عنوان کود شیمیایی در خاک هایی که کمبود منیزیم دارند استفاده می شود. تنها عنصر فلزی موجود در کلروفیل می باشد و به عنوان هسته مرکزی سازنده کلروفیل معرفی می شود، بنابراین منیزیم به طور غیر مستقیم در متابولیسم و فتوسنتز درختان میوه نقش دارد. منیزیم همچنین در فعالیت آنزیم ها در گیاهان نقش داشته و حامل های فسفری را که در جذب سایر عناصر موثر می باشند فعال می کند، سولفات منیزیم با شرکت در چرخه اسید سیتریک به عنوان یک چرخه متابولیسمی در تنفس گیاهان دخالت دارد. منیزیم در درختانی که تولید روغن می کنند مانند زیتون، گردو، بادام نقش مثبتی در افزایش روغن تولیدی دارد. همچنین در درختان میوه هسته دار مانند هلو، گوجه سبز و مرکبات ، منیزیم در ساخت هسته نقش فعالی دارد.

منیزیم سولفات

کاربرد سولفات منیزیم در کشاورزی

در سال 1891 منیزیم به عنوان یکی از عناصر ضروری برای گیاهان شناخته شد و در سال 1912 از این عنصر برای جلوگیری از بروز علائم کمبود در مرکبات استفاده گردید و طی چندین دهه گذشته منیزیم نیز مانند دیگر عناصر از جمله فسفر در کودپاشی استفاده شد. لازم است بدانیم کمبود منیزیم در گیاه نه تنها باعث زردی شده بلکه غلظت سایر رنگدانه ها در گیاه کاهش می یابد. چون منیزیم بخشی از کلروفیل می باشد بنابراین در فتوسنتز نقش فعالی دارد منیزیم نقش مهمی در فعال کردن تعدادی از آنزیم های مسئول متابولیسم کربوهیدرات ها و آنزیم های مسئول ساخت اسید نوکلئیک از پلی فسفات های نوکلئوتید است. در کلیه این فعل و انفعالات متابولیکی منیزیم به عنوان یک پل ارتباطی بین ATP یا ADP و مولکول آنزیم ایفای نقش می کند. در تعدادی از این فعل و انفعالات، منگنز می تواند جانشین منیزیم شود اما میزان فعالیت آن کمتر است. مشخص شده است که منیزیم همراه با فسفات در ساخت روغن در گیاه نقش دارد. بنابراین مقدار کافی منیزیم در گیاه راندمان مصرف کودهای فسفری توسط گیاه و دانه ها را افزایش می دهد.منیزیم مقدار کمی توسط درختان میوه جذب می شود. برای مثال درختانی مانند سیب و هلو سالانه به ترتیب 4/48 و 4/25 کیلوگرم در هکتار منیزیم از خاک برداشت می کنند ولی برداشت سالانه ازت، فسفر، پتاسیم و کلسیم خیلی بیشتر است.

تاثیر کمبود سولفات منیزیم در غلات ، گیاهان صنعتی ، مرکبات و .....

سولفات منیزیم

علائم کمبود منیزیم چیست؟

منیزیم عنصری پویا و تنها عنصر فلزی در کلروفیل است و در مرکز مولکول آن قرار گرفته است. کمبود منیزیم موجب کاهش مقدار کلروفیل می شود و معلوم است که بدون وجود این ترکیب زندگی گیاه می تواند به شدت مختل شود. علائم کمبود در اواخر فصل نباتات ظاهر می شود. این علائم از برگ های مسن گیاه و معمولا چند ماه پس از رشد جدید در بهار ظاهر می شود و بعدا علائم کمبود در برگ های جوان نیز ممکن است ظاهر شود. اولین علامت کمبود منیزیم، ظهور رنگ زرد مایل به سبز به صورت لکه کوچک در اطراف رگبرگ اصلی است که به تدریج به طرف حاشیه ها پیش می رود و تمام برگ را فرا می گیرد و تنها بخشی که سبز می ماند نوک برگ ها و قسمت پایین برگ است به عبارت دیگر قسمت سبز باقیمانده حالت شکل هشت را دارد. کمبود منیزیم موجب می شود که فاصله بین رگبرگ ها حالت چروکیده پیدا کرده و قبل از بلوغ می ریزند و چنانچه شدید باشد 80 تا 90 درصد برگ های مبتلا ممکن است ریزش نماید. میوه ها کوچک و نارس بوده و بازار پسندی ندارند.یکی از علائم بارز کمبود منیزیم، کلروز برگ هاست که البته با در نظر گرفتن اینکه منیزیم یکی از عناصر اصلی ترکیب کلروفیل است بعید به نظر نمی آید. این کلروز در نباتات مختلف به صورت گوناگون ظاهر می شود.

سولفات منیزیم

روش رفع کمبود منیزیم

کمبود منیزیم در گیاه را می توان از طریق مصرف املاح محلول منیزیم دار در خاک و یا به صورت محلول پاشی روی گیاه برطرف نمود. رفع کمبود از طریق خاک مستلزم زمان بیشتری است. درختانی که علائم منیزیم در آنها ظاهر می شود اثرات کمبود کود مصرفی در خاک جهت رفع کمبود در فصل بعد ظاهر شده و گاهی ممکن است درمان کامل تا 5 سال یا بیشتر، زمان لازم داشته باشد. از طرف دیگر رفع کمبود از طریق محلول پاشی در مدت چند روز امکان پذیر بوده اما دوام کمتری داشته و به همین دلیل برای تاثیر کامل کود باید محلول پاشی را چند بار تکرار نمود. در فلوریدا درختان مرکبات در خام شنی با ph اسیدی، منیزیم مورد نیاز خود را از دولومیت مصرفی برای اصلاح ph خاک تامین می کند. ریتز و همکاران گزارش دادند در صورتیکه از گوگرد برای کنترل آفات و دولومیت برای کنترل ph در محدوده 6 یا بیشتر استفاده شود، برای رفع کمبود منیزیم مصرف کودهای منیزیمی ضرورتی ندارد. در صورت بروز علائم کمبود منیزیم می توان از سولفات منیزیم یا اکسید منیزیم استفاده کرد یا مقدار دولومیت مصرفی را تا نیم برابر افزایش داد تا علائم کمبود برطرف شود. در فلوریدا برای رفع کمبود منیزیم از نیترات منیزیم با غلظت 1/26 کیلوگرم منیزیم در 1000 لیتر آب برای محلول پاشی استفاده می شود.

سولفات منیزیم

ایمنی منیزیم سولفات

خطرات :

1.حریق : غیر قابل اشتعال هنگام حریق فیوم سمی ایجاد می گردد.

2. بلع و گوارش : کرامپ های شکمی اسهال.

پیشگیری :

1. تماس چشمی : از عینک های مخصوص کار با مواد شیمیایی استفاده شود..

2. بلع و گوارش : استعمال دخانیات ، نوشیدن مایعات و غذا خوردن ممنوع.

3. تماس تنفسی : تهویه مکنده موضعی.

سولفات منیزیم

کمک های اولیه :

1. حریق : استفاده از تمامی انواع مواد اطفایی بلا مانع است.

2. تماس تنفسی : هوای تازه - استراحت.

3. تماس پوستی : پوست با آب شستشو داده شود.

4. تماس چشمی : شستشوی چشم با آب به مدت 15 دقیقه مراجعه به مرکز درمانی

5. بلع و گوارش : شستشوی دهان به فرد مقداری آب داده شود. اقدامات درمانی صورت گیرد.

بسته بندی منیزیم سولفات

منیزیم سولفات در کیسه های 25 کیلوگرمی و پک های 1 کیلوگرمی موجود می باشد.

مشخصات فنی Technical Specifications
مشخصات فنی محصول کیمیا تهران اسید

فرمول شیمیایی

MgSO4

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

۷۴۸۷-۸۸-۹

شماره استاندارد بین المللی

ML30MJ2U7I

جرم حجمی

mg/m3

وابستگی غلظت

N

p to m

4.91969

HR

3

فشار بخار

چگالی نسبی

2.66

حالت در دمای 25 °C

S

جرم مولی (گرم در مول)

120.366

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب)

2.66

دمای ذوب (°C)

1124

حلالیت پذیری در آب (گرم/ 100 گرم)

269

مقالات مرتبط Related Articles
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

منیزیم چیست ؟

منیزیم چیست ؟

منیزیم فلزی است به رنگ سفید یا نقره ای با نماد Mg، عدد اتمی 12، وزن اتمی 3050/24 و ساختار بلور آن شش گوش یا هگزاگونال متراکم است. نام منیزیم از واژه یونانی magnesia حوضه ای در Thessaly یا از نام شهر قدیمی Magnesia در آسیای صغیر گرفته شده است. منیزیم هشتمین عنصر فراوان در پوسته زمین و سومین عنصر فراوان و محلول در آب دریاست. منیزیم در گروه 2 جدول تناوبی به عنوان فلز قلیایی خاکی قرار دارد.

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی