009821-36303710

کیمیا تهران اسید

کاتالوگی برای دانلود وجود ندارد

شامپو ضد شوره Articles

شوره چیست؟

به زبان ساده، قطعات مرده پوست سر است که مکررا ریزش می کند. بسیاری از افراد در دوره های مختلف زندگی و به ویژه در دوران بلوغ، نوجوانی و اوایل جوانی به این مشکل مبتلا می شوند. خارش مکرر سر که اغلب در همراهی با شوره سر دیده می شود، منظره نا زیبایی پوسته های کرم رنگ روی سر شانه ها و اطراف گوش ها و بالش ها و.... خاطره ناخوشایند بسیاری از ما از این مشکل است که مراجعات مکرر و اغلب بی حاصل پزشکی و هزینه سنگین و بی نتیجه، آن را کامل می کنند. گاهی پوست نقاطی مثل اطراف گوش نسبت به این شوره ها حساس است و قرمزی و خارش و التهاب این نواحی به تابلوی بیماری افزوده میشود. گاهی هم خود پوست سر دچار التهاب و قرمزی و خارش شدید است که با اندک تحریک یا برس زدن، دچار خون ریزی می شود و بیمار را به درد سر مضاعفی مبتلا می کند.

شوره سر نوع خفیف درماتیت سبوروئیک می باشد. درماتیت شوره ای به ضایعات قرمز و پوسته دار پوست که با تولید سبوره (پوسته های چرب یا خشک سفید رنگ) و خارش همراه است، گفته می شود. این بیماری مسری نیست.

چگونگی بوجود آمدن شوره

پوست سر بطور طبیعی در اثر لایه لایه شدن طبقه شاخی آن لایه های شاخی قدیمی را از دست داده و لایه های جدید جایگزین می گردند. در حالت عادی این سلول ها ظرف 20 تا 30 روز مراحل رشد خود را طی کرده و از سطح پوست به صورت سلول های مرده افزایش یافته و همراه با چربی و ترشحات دیگر پوست تشکیل شوره سر را می دهند. شوره سر به حدی شایع است که برخی متخصصان آن را امری طبیعی می دانند. پس شوره سر در اثر جدا شدن سلول های خارجی پوست سر به وجود می آید و باید نسبت به درمان عارضه شوره سر اقدام کرد.

عدم تعادل هورمونی تعریق بیش از اندازه

بهداشت ناکافی تغذیه سطح سلامت ضعیف

ارث شستن و خشک کردن نادرست موها

استفاده از کلاه های تنگ و چسبان استفاده مکرر از محصولات آرایشی مو هوای سرد آب و هوای خشک گرمای بیش از اندازه

واکنش های آلرژیک

کمبود خواب

انواع شوره سر

شوره خشک :

که در این حالت پوسته ها به سر نچسبیده و بصورت پوسته های نازک با ظاهر پودری خاکستری روی سر، شانه ها و اطراف گردن دیده می شوند و ظاهر بسیار زشت و زننده ای بوجود می آورند. در این نوع شوره سر خارش هم وجود دارد. شوره خفیف بسیار شایع بوده بطوری که برخی از متخصصین وجود آن را طبیعی تلقی می کنند.

شوره چرب :

که در آن پوسته ها بزرگتر و چرب بوده و لذا به هم چسبیده و نمی ریزند بلکه یک حالت متراکم و چرب در پوست سر بوچود می آورند که بیمار را بسیار ناراحت می کند. اغلب اوقات خارش هم وجود دارد.

با این کارها از شوره زدن مو جلوگیری کنیم

• اگر پوست سر خارش زیادی داشت، هرگز آن را با ناخن نخارانید چرا که این کار ممکن است باعث ایجاد عفونت گردد، در عوض از نوک انگشتان برای این کار استفاده کنید.

• روزهایی که هوا خیلی سرد، بادی، و یا آفتابی شدید است، اگر م یخواهید برای مدت زمان طولانی در فضای آزاد باقی بمانید، کلاه نرم و راحتی به سر بگذارید.

• در محلی که هستید از یک مرطوب کننده هوا استفاده کنید تا هوا مرطوب شود.

• مصرف رنگ مو و محصولات حالت دهنده مو که در آنها الکل بکار رفته است را محدود کنید چرا که مصرف الکل سیب خشک شدن موها می شود.

• به اندازه کافی از ویتامین ها بخصوص گروه B در رژیم غذایی خود استفاده کنید. این ویتامین از بروز شوره سر جلوگیری می کند.

• برس زدن مرتب موها در درمان شوره سر اهمیت زیادی دارد زیرا سبب می شود که جریان خون سریع تر شود و سلول ها تغذیه شوند. هر شب پیش از رفتن به رختخواب با یک برس مویی، موهای خود را ازجهات مختلف برس بیندازید. شانه کردن مرتب موها بویژه در هوای آزاد و تمیز تاثیر بسیاری در درمان شوره سر دارد. زیرا این کار موجب افزایش جریان خون و سلول های بافت پوست سر می شود. همچنین می توانید برای افزایش گردش خون در سر، پوست آن را با نوک انگشتان خود به صورت دایره ای ماساژ دهید.

• اگر میزان شوره سر زیاد نیست و در حد متوسط قرار دارد، می توانید روزی یک بار موهای خود را با شامپوهای معمولی بشویید. با اینکار تقریبا شوره سر از بین خواهند رفت. سعی کنید از شامپوهای معمولی و یا شامپو بچه استفاده کنید. شامپوهایی که قدرت پاک کنندگی بالایی دارند، پوست سر را خشک کرده و موجب می شوند که میزان شوره سر بیشتر شود.

• در صورتی که شوره سر در اثر بد غذایی باشد رژیم غذایی مناسب برای آن توصیه می شود.. پرهیز از خوردن جربی های حیوانی، پرهیز از زیاده روی در مصرف شیرینی ها، شکلات، آجیل، غذاهای سرخ شده و پر ادویه و غذاهایی که روی آنها فرایندهایی انجام گرفته مثل انواع کنسروها و قهوه غلیظ سلامت را به موها باز می گرداند. خوردن سبزیها و میوه ها و مواد پروتئین دار به مقدار فراوانبرای درمان شوره سر توصیه می شود. غذاهایی که ویتامین هایA.E.B و پروتئین به حد کافی دارند، از شوره سر جلوگیری می کنند.

درمان شوره سر

متاسفانه هیچ گونه درمان قطعی برای از بین بردن شوره وجود ندارد. ممکن است با استفاده از نوعی داروی خاص برای مدتی قطع شده اما مجدد شروع شود. اما در این میان راه هایی وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید میزان شوره را کم کنید.

ساده ترین راه :

شاید بتوان گفت یکی از ساده ترین راه ها برای مبارزه با شوره سر این است که آنها را همراه آب بشویید. شما می توانید چربی های اضافه ، شوره ها و برفک ها را با شامپو کردن هر روزه بشویید و ساده ترین راه برای خلاصی از این برفک های سفید را انتخاب کنید.

شامپو ضد شوره بخرید :

اگر با انجام نکته بالا یعنی شامپو کردن هر روزه بهبود حاصل نشد، وقت آن است که یک شامپو ضد شوره بخرید. بهتر است روی بسته بندی آن را خوب نگاه کنید و مواداولیه آن را بخوانید در یک شامپو ضد شوره باید روی داشته باشد تا قارچ ها را کاهش دهد و همچنین، سلنیوم سولفاید داشته باشد تا ریزش سلولی را کم کند و میزان قارچ ها را نیز کاهش دهد، سالسیلیک اسید هم باید وجود داشته باشد تا تمام سلولهای مرده سطح پوست شما را ازبین ببرد.

تغییر چرخشی شامپو :

شامپو ضد شوره ای که شما خریدید می تواند برای مدتی شوره ها را متوقف کند اما به مرور، برفک های ریز بر می گردند. نباید فکر کنید شامپو شما خوب نبوده است بلکه ممکن است پوست سر شما نسبت به مواد فعال درون شامپو مقاوم شده باشد. در نتیجه دوباره شوره ها شروع می شود. برای مقابله با این مشکل میتوانید بصورت چرخشی شامپوهای ضد شوره خود را عوض کنید. یعنی مثلا 3 مارک متفاوت هرماه یکی بخرید. به عبارت دیگر یک ماه از یک شامپو استفاده کنید، سپس ماه بعد از مارک دیگری استفاده کنید و ماه سوم مارک سوم انتخابی را مصرف کنید و در ماه چهارم دوباره به همان مارک اول بازگردید و به همین ترتیب ادامه دهید. در این صورت پوست سر شما به هیچ کدام ا زشامپوها عادت نمی کند، در نتیجه از شر شوره ها خلاص می شوید.

شامپوهای ضد شوره

شامپو ویتامینه، شامپو تقویت کننده، شامپو ضد ریزش، شامپو ضد شوره و ....... عناوینی است که معمولا روی قوطی شامپوها درج می شود.

اما این عناوین واقعیت دارند؟

شامپوها ترکیبی از مواد مختلف هستند که شامل : آب، ماده پاک کننده یا سورفاکتانت( ماده اصلی پاک کننده شامپو)، مواد کف ساز، مواد دلپذیر کنده مثل عطر صدفی کننده ها یا موادی که به شامپو قوام سفت و رنگ صدفی می دهند، مواد نگهدارنده یا ضد باکتری، نرم کننده ها و حالت دهنده ها به مو افزودنی هایی مثل پروتئین، ویتامین، عصاره گیاهی و مواد ضد قارچ برای درمان شوره

هدف از شستشوی موها تمیز کردن و پاکیزگی موهاست. اما در کنار آن نرم کردن و حالت دادن به موها نیز انجام می شود. علاوه بر اینها عمل شستشوی موها در حمام یک عمل مفرح و لذت بخش است که می توان با استفاده از شامپوهای خوش بو و پر کف لذت شستشوی مو را افزایش داد.

شامپو مناسب کدام شامپو است ؟

شامپویی که موها را خوب تمیز کند اما منجر به خشکی و زبری و تیرگی موها نشود. برخی پاک کننده ها مثل صابون موها را خوب تمیز نمی کند، اما منجر به تیرگی و خشکی و بد حالتی موها می شود، مواد پاک کننده اصلی شامپوها یا سورفاکتانتها موادی صناعی و سنتتیک هستند.انواع مختلفی از این پاک کننده ها وجود دارد، برخی دارای بار منفی برخی مثبت و برخی غیر قطبی هستند. برخی پاک کننده های قوی تر هستند. برخی ملایم ترند برخی خواص ضد باکتری قوی دارند. این مواد پاک کننده در بازار بسیار متفاوت است. معمولا شرکت های سازنده شامپو ترکیبی از مواد مختلف پاک کننده را در یک شامپو بکار می برند.

معروف ترین این مواد سدیم لوریل سولفات است. این ماده خاصیت پاک کنندگی بالایی دارد اما در عین حال موها را بسیار خشک می کند. بنابراین مهم ترین فاکتور تعیین کننده در کیفیت شامپوی مناسب استفاده از مواد سورفاکتانت مرغوب و مناسب در شامپو است. بهترین نتیجه از ترکیب مواد پاک کننده مختلف بدست می آید. آب بخش مهمی از ترکیب شامپو را تشکیل می دهد. آب مورد استفاده در شامپو حتما باید دیونیزه باشد. یعنی فاقد هر گونه املاح باشد. تولید آب دیونیزه معمولا در کارخانه های شامپو سازی صورت می گیرد. البته برخی از کارخانه های شامپو سازی برای کاهش قیمت تمام شده از آب معمولی و یا آب چاه وسط کارخانه استفاده می کنند.

شامپوهای دوست داشتنی

معمولا به شامپوها عوامل تقویت کننده اضافه می کنند تا شامپو هنگام استفاده کف بیشتری کند. بنابراین کف کردن زیاد دلیل بر مطلوب بودن و قدرت پاک کنندگی بالا نیست. همچنین موادی خاص به شامپوها اضافه می شود تا صدفی و غلیظ شود. بنابراین غلیظ بودن شامپو دلیل برمطلوب بودن آن نیست. همچنین عطرها و اسانس های مختلف به شامپو افزوده می شود تا هنگام شامپو کردن از بوی خوش لذت ببریم. همه این کارها برای دلپذیر کردن عمل شستشو بوده و در اصل هدف شامپو تاثیری ندارند.

شامپوهای ضد شوره :

برای برطرف کردن ودرمان شوره و خارش سر انتخاب شامپوی مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است. شامپوهای خوبی برای درمان شوره در بازار وجود دارد. بسته به شدت و میزان شوره و خارش سر باید شامپوی مناسب انتخاب شود. البته برخی مواقع شوره سر شدید بوده و به تنهایی با شامپو ضد شوره بر طرف نمی شود. در چنین مواقعی لازم است به پزشک متخصص پوست مراجعه نموده تا علاوه بر شامپوی مناسب درمان های دیگر هم تجویز شود.

محصولات مرتبط Related products