009821-36303710

کیمیا تهران اسید

کاتالوگی برای دانلود وجود ندارد

جوش صورت Articles

جوش صورت

آکنه یا جوش صورت یک اختلال پوستی است که در سنین نوجوانی شروع می شود و تا آخر جوانی ادامه می یابد. برای درمان ابتدا باید دید که آیا ضایعات واقعا جوش صورت هستند، چون خیلی از ضایعات پوستی شبیه جوش صورت بروز می کنند. جوش صورت بیشتر در نواحی از بدن که دارای غدد سباسه فراوان است مثل اطراف بینی، پیشانی، چانه، قسمت های فوقانی پشت و سینه و شانه ها دیده می شود.

جوش های غرور به صورت دانه های قرمز، جوش های سر سیاه و توده های سفت زیر پوستی در ناحیه گونه، بینی، پیشانی، پشت گردن،قسمت فوقانی پشت و سینه ظاهر می شوند. این جوش ها در پایه یک مو بوجود می آیند و ناشی از آماس، التهاب و انسداد مجرای غده چربی کنار مو هستند.

علت بروز جوش صورت

پیدایش آکنه یا جوش صورت ناشی از یک علت خاص نیست بلکه چندین عامل در پیدایش و شدت آن نقش دارند. ارث، میکروب ها، نوع غذا، مشکلات عصبی و روحی، تغییرات غددی هورمونی، نوع پوست، بهداشت صورت، مصرف برخی داروها و بعضی از بیماری ها از جمله عواملی است که در ایجاد این بیماری نقش دارد. غدد سبابه بطور طبیعی در تمام سطح پوست گسترش دارند و مسئول چرب نگه داشتن سطح پوست می باشند. همچنین به علت دارا بودن بعضی مواد دارای خاصیت ضد میکروبی و قارچی هستند. این غدد در کف دست و پا و لب وجود ندارند و بیشترین تراکم آنها در صورت، سر، سینه و قسمت بالای پشت است.

بطورکلی شستشوی مکرر نواحی جوش به ویژه با صابون هایی که اسیدیته می باشند و از خود بقایایی به جا نمی گذارند ودر جلوگیری از تشکیل جوش جدید تا حد زیادی موثر است و در درمان نیز کمک می کند. جوش بیشتر در صورت دیده می شود و شکل های متفاوت دارد :

کومدون : جوش های ریزی که به صورت سر سیاه و سر سفید دیده می شوند.

پاپول : جوش های برجسته و قرمز رنگ

پاسچول : جوش های چرکی

ندول : تورم التهابی که در عمق بیشتری نسبت به پاپول قرار گرفته اند.

کیست : فضاهای بسته ای که در زیر پوست حاوی ماده نیمه جامد یا مایع

با بسته شدن دهانه خروجی غدد چربی به علت های گوناگون جوش به وجود می آید.علت های بسته شدن این این دهانه ها شامل :

تولید و ترشح زیادی چربی در این غدد که خود این می تواند به علت ارثی یا عدم تنظیم هورمونی باشد. البته گاهی میزان هورمون در سطح طبیعی می باشد ولی پوست به این مقدار طبیعی نیز حساس است. مصرف خارجی هورمون هایی مثل هورمون مردانه (تستوسترون) و کورتیکواستروئیدها (کوتن) می تواند باعث ایجاد و تشدید آکنه شود. افرادی که دارای جوش هستند باید از مصرف هرگونه کرم یا پماد اجتناب کنند، چون باعث بدتر شدن جوش ها می شود.

جوش صورت یک بیماری است که برای درمان آن باید به پزشک مراجعه و داروهای مناسب را مصرف کرد. درمان جوش صورت حداقل6 ماه طول می کشد و تازه احتمال عود آن نیز وجود دارد. در کنار دارو یک سری اقدامات و توصیه های بهداشتی ساده نیز وجود دارد که با انجام آن می توان کنه ای مثل آکنه راحت شد.

10 اشتباهی که وضعیت جوش ها را بدتر می کند

ژنتیک مثبت :

اگر استعداد داشته باشید حتما مبتلا خواهید شد، پس از والدینتان درباره این مساله سوال کنید.

اهمال کاری :

بسیاری از جوان ها تا وضعیت جوش هایشان بهتر می شود در مصرف داروها اهمال کاری می کنند. در حالی که ما می گوییم مصرف داروهای خوراکی یا موضعی حتی در صورت بهبود کامل، باید به صورت دوز ادامه دار و نگهدارنده تداوم داشته باشد. چون تا زمانی که فردی استعداد ژنتیکی دارد پوست آماده جوش زدن است.

کم طاقتی :

اثر بخشی درمان های دارویی زمان بر است و 6 ماه تا یک سال زمان می برد تا نتیجه بخش بودنش را نشان دهد و نباید منتظر باشید داروی آکنه مانند یک مسکن عمل کند و سر درد شما را در عرض یک ساعت مداوا کند.

استرس :

مدام جلوی آینه ایستادن و حرص خوردن روند درمان را مختل می کند. استرس تان را مهار کنید تا پوست بهتری داشته باشید.

پوست چرب :

بروز جوش ها در افرادی که پوست چربی دارند بیشتر است. به همین علت ضمن اینکه باید این واقعیت را بپذیرند حتما نسبت به دیگران در شستشوی صورت دقت کنند. استفاده از صابون ها و محصولات مناسب به این افراد توصیه می شود.

مقایسه خود با دیگران :

درمان خودتان را به دیگران توصیه نکنید چون این درمان ها در افراد گوناگون یکسان نیستند. برخی داروها می تواند باعث ایجاد عارضه در فردی شود و برای دیگری بی اثر باشد.

دستکاری :

قابلیت ها و ویژگی های پوست افراد با هم متفاوت است و به همین دلیل جای جوش روی پوست برخی افراد می ماند ولی آنچه نباید فراموش کرد این است که مهم ترین علت ماندن جای جوش، دستکاری آن است.

تغذیه بد :

کسی که جوش می زند باید عادت خود را بشناسد مثلا اگر با خوردن شکلات یا فست فود جوش می زند این پرهیز غذایی را رعایت کند.

عادت های غلط :

اگر شما موقع اصلاح یابند انداختن صورت فشار کمتری وارد کنید و مدت زمان کوتاهی پوست را تحریک کنید، می توانید به خودتان کمک کنید. مواد آرایشی و بهداشتی چرب به زیاد شدن جوش ها منجر می شوند.

شغل :

محیط کار شما می تواند در تشدید آکنه موثر باشد. اگر شما در یک آشپزخانه گرم کار می کنید، بخار غذاها و چربی ها که از داغ کردن روغن ایجاد می شود با جوش های شما تماس پیدا می کند و باعث تشدید آن می شود. با تهویه مناسب و باز گذاشتن پنجره به خودتان کمک کنید. اگر آکنه شما شدید است و تحت درمان هستید و دوست دارید نتیجه مناسبی بگیرید باید از قرار گرفتن در چنین محیط هایی تا حد امکان بپرهیزد تا آکنه تان تشدید نشود.

درمان های خانگی جوش صورت

لیمو ترش :

یکی دیگر از منابع اسیدی که به کشتن باکتری های پوستی و خشک شدن سریع جوش های صورت کمک می کند. لیمو ترش است. شما می توانید هر شب پیش از رفتن به تخت خواب یک نیمه از لیمو ترش را روی صورت خود بمالید و صبح بشویید. به این نکته توجه داشته باشید که اگر پوستی حساس دارید با احتیاط از این خوراکی استفاده کنید.

خمیر دندان :

آنچه که ما برای تمیزی دهان و دندان استفاده می کنیم به سادگی می تواند جوش های صورت را خشک و اندازه آنها را کوچک کند. البته خمیر دندان برای افرادی که از آکنه ها و جوش های مزمن رنج می برند کارکرد چندانی ندارد و می تواند به پوست آنها آسیب جدی بزند. شب ها پس از مسواک زدن مقدار کمی خمیر دندان روی انگشت خود بزنید و آن را روی جوش های پوستی خود بگذارید و صبح ها آن را بشویید. فراموش نکنید که برای تسکین پوست تنها از خمیر دندان سفید استفاده کنید.

سیر :

احتمالا سیر یکی از سبزیجات و ادویه های مورد علاقه شما در آشپزی است، اما همین خوراکی لذیذ می تواند به شما کمک کند تا دیگر جوش های صورتتان را نبینید. خوراکی با خاصیت آنتی باکتریال و سولفور که تاثیر شگفت انگیزی در نابود سازی سریع آکنه های پوستی دارد. سیرها را تکه تکه کنید و روی قسمت های آسیب دیده پوستتان بگذارید و پس از چند دقیقه آنها را بشویید و تا پوستی روشن و صاف داشته باشید.

آسپیرین :

به دلیل خاصیت ضد التهابی آسپیرین نه تنها قابلیت مبارزه با جوش ها را دارد بلکه به کم رنگ شدن آنها هم کمک می کند. یم ربع از آسپرین را شب ها روی قسمت های ملتهب پوست خود بگذارید و تا صبح برای شستن آن صبر کنید.

نمک دریایی :

اگر به دنبال راهی سریع برای از بین بردن جوش ها هستید، پیشنهاد ما به شما نمک دریایی است. کافی است مقداری آب به دو قرص نمک دریایی اضافه کنید و آن را روی قسمت های حساس پوست بگذارید، سریع تر از آنچه فکرش را بکنید جوش ها از بین می روند و پوست شما صاف می شود.

عسل :

یکی از خواص قابل توجه عسل، آنتی باکتریال بودن آن است. این خوراکی بی نظیر ضمن کشتن آکنه های پوستی از بروز ضمن کشتن آکنه های پوستی از بروز عفونت هم جلوگیری می کند. یک توپ نخی کوچک را به عسل آغشته کنید و سپس سطح پوست خودتان را با آن ماساژ دهید، اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه عسل روی پوست شما بماند. فراموش نکنید برای اینکه نتیجه مطلوب حاصل شود باید این کار را حداقل دوبار در هفته انجام دهید.

نکاتی در مورد جوش های زیر پوستی

بهترین راهکار برای درمان جوش های زیر پوستی، در قدم اول یافتن منشا آنهاست در غیر این صورت هیچ وقت درمان نمی شوند. درمان ها خیلی اوقات شبیه هم نیست بطور مثال اگر جوش های زیر پوستی عفونی باشند، متخصص پوست برای درمان آنتی بیوتیک مخصوص تجویز می کند. گاهی جوش های زیر پوستی شقیقه ها بعد از اینکه از بین می روند، لک به جا می گذارندکه آن هم درمان مخصوص خود را دارد.

جوش های زیر پوستی بیشتر روی پوست هایی با جنس چرب ایجاد می شوند

پس اولین کاری که برای کم کردن آنها می توانید انجام دهید، کم کردن یا از بین بردن چربی پوست است. برای این کار می توان از صابون های مخصوص اسیدی یا در مواردی تونرهای شستشو دهنده پوست استفاده کرد.

گاهی خوردن مواد خوراکی خاصی باعث ایجاد جوش های زیر پوستی می شود

مثلا غذاهای خیلی چرب یا با روغن زیاد، برخی مغزها مانند گردو و فندق و بالاخره شکلات ها و شیرینی ها شاید باعث تعجب شود اما بودن در محیط پر از استرس و نگرانی باعث می شود جوش ها در یک مکان خاص تجمع کنند. خیلی از ما تجربه شب امتحان، استرس آن و جوش های فردایش را داشته ایم. بهترین راه حل این است که استرستان را کنترل کنید. اگر هم جوش زدید آنها را دستکاری نکنید.

استفاده از ماسک ها

اول اینکه ماسک ها انواع مختلفی دارند پس اگر بدون نسخه پزشک قصد خرید ماسک دارید، حتما بروشور آن را مطالعه کنید و ماسکی که مناسب پوست های جوش دار است، انتخاب کنید. دوم، ماسک ها را نباید هر روز استفاده کرد. حداکثر هفته ای 2 بار در غیر این صورت باعث می شود پوست کمی نازک تر از حد طبیعی شود.

مصرف ویتامین ها روشی مناسب برای کاهش جوش

سعی کنید از منابع غذایی ویتامین Bوcو مکمل آنها استفاده کنید.

داروهای موثر

داروهایی که در آن ترکیب های بنزول پروکساید یا سالسیلات اسید وجود دارد، تا حد زیادی باعث از بین رفتن باکتری ها می شوند که عامل ایجاد جوش های زیر پوستی هستند اما مصرف این داروها حتما باید زیر نظر پزشک انجام شود.

محصولات بدون چربی

اگر جوش زیر پوستی دارید، بهتر است تمام محصولات آرایشی که استفاده می کنید oil free یا فاقد چربی باشد.

کمپرس پوست

کمپرس آب گرم برای مدت 10 دقیقه روی پیشانی و شقیقه ها و بعد از گذاشتن یخ، پیشنهاد دیگری است که ظاهرا به جوش های زیر پوستی شوک وارد می کند.

درمان های فوری جوش صورت

قبل از خواب با یک شوینده ملایم صورت خود را بشویید، شوینده ای که حاوی دانه های اسکراب و پاک کننده باشد تا سلول های مرده سطح پوست را از بین ببرد چرا که تجمع همین سلول هاست که اصلی ترین عامل ایجاد آکنه است.

دو قاشق غذا خوری سرکه سیب را با یک قاشق غذا خوری آب مخلوط کنید، بعد یک گوش پاک کن را به این محلول آغشته کنید و روی جوش ها بمالید، سرکه سیب باکتری های مولد آکنه و سلول های مرده سطح پوست را از بین می برد و در نتیجه تا حدی التهاب جوش می خوابد و صبح که بیدار شوید میزان قرمزی جوش تا حد زیادی کاهش یافته است.

قبل از خواب مقداری کرم ضد آکنه روی جوش ها بزنید، چنین کرمی باید حاوی بنزوئیل پروکساید باشد تا بتواند جوش را خشک کند و سلول های مرده سطحی را بردارد.

قطره ضد قرمزی چشم هم می تواند به شما کمک کند یعنی قطره چشمی که برای کم کردن قرمزی چشم ها استفاده می شود. اگر کرم ضد آکنه ندارید می توانید به جای آن از چنین قطره ای استفاده کنید. این قطره می تواند قرمزی جوش را کم کند اما تاثیری در بهبود جوش ها ندارد.

محصولات مرتبط Related products