009821-36303710

کیمیا تهران اسید

توضیحات description
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

استون چیست ؟

استون

مشخصات محصول استون :

استون (نام گذاری ایوپاک "پروپانون") ساده‌ترین کتون و یکی از لکه ‌برها است. این ماده فرار، بی‌رنگ و به شدت آتش گیر است و مصرف بسیار زیادی در صنعت به عنوان حلال دارد. یکی از ساده‌ترین روش‌های ساخت این ماده تقطیر استات کلسیم است.

• نام شیمیایی : استون.

• اسامی مترادف با استون : پروپانون، دی متیل فرمالدئید، دی متیل کتال، دی متیل کتن، کتن پروپان، بتا کتن پروپان، متیل کتن، پیروستریک اسید، پیروستریک اتر، Acetone.

• فرمول شیمیایی : CH3COCH3.

شیمیایی استون

• گرید محصول : 1. استون صنعتی 2. استن.

• برند : 1. استون پتروکم فرانسه 2. استون ساسول افریقای جنوبی 3. Aceton کومهو کره.

ترکیبات استون :

استون پروکسید از دسته مواد منفجره بسیار حساس و قدرتمند است که از ترکیب استون و هیدروژن پروکسید ( آب اکسیژنه) به نسبت 5 به 3 و یک کاتالیزگر (اسید سولفوریک یا اسید کلریدریک) به نسبت 3 استاین ماده بر دو نوع است استون تری اکسید و استون دی اکسید استون تری اکسید پایدارتر از استون دی اکسید است.

استون پروکسید جامد، سفید رنگ و بلوری است با این حال بسیار فرار است و به دلیل تجمع آن در زیر درب، از حمل آن با ظروف در دار باید پرهیز کرد. این ماده در حالت خشک به شعله و شوک و ضربه حساس است و نگهداری آن بسیار مشکل و خطرساز است ولی باید پرهیز کرد. این ماده در حالت خشک به شعله و شوک و ضربه حساس است و نگهداری آن بسیار مشکل و خطرساز است ولی می توان آن را در درون آب یا الکل برای مدت زیادی نگهداری کرد.

ترکیب نیتروسلولز آغشته به استون با استون پروکسید آن را قوی تر و پایدارتر می کند. استون پروکسید در حجم های مختلف خواص خاصی از خود نشان می دهد استون پروکسید در حجم های کمتر از 2 گرم آتش می گیرد و در زیر یک ثانیه می سوزد ولی در حجم های بیش از 2 گرم بدون نیاز به محفظه بسته، بدون دود و شعله با صدای زیادی منفجر می شود و هیچ اثری از خود باقی نمی گذارد.

استون پروکسید برای ساختن چاشنی های الکتریکی بسیار مناسب است و شوک های بسیار ضعیف نیز آن را فعال می کند.

تاریخچه استون :

این ماده توسط حییم وایزمن کشف شده است. وی از سال 1916 تا 1919 رئیس یک آزمایشگاه شیمی بود و در جریان مسؤولیت خود در آن، طریقه ساخت ماده شیمایی استون را کشف کرد.

حلالیت در آب : کاملا قابل حل است.

موارد مصرف استفاده و کاربرد استون :

استون بعنوان حلال بسیاری از ترکیبات آلی استفاده می‌شود. در تولید پلاستیک، الیاف مصنوعی ، دارو و سایر ترکیبات شیمیایی کاربرد دارد. همچنین در تولید صنعتی رنگهای ایندیگو هم مصرف می‌شود. به عنوان حلال در فرمولاسيون پوشش دهنده سطوح و مواد مربوط به شوینده ها و تينرها، همچنين در آکریلیک و الکل هاى نيتروسلولز و رنگ ها، به عنوان حلال در مواد داروئى و آرایشی، حلال چسب، سيمان، جوهر پرینتر، چسب، واکس، رزین، چربى ها، گریس، روغن ها، و مواد رنگى در پروسه هاى عصاره گيرى، در صنایع بى دود کردن پودر، به عنوان حلال پاک کننده در صنایع الکتریکی، و به عنوان حمل کننده استيلن در داخل سيلندرها مورد استفاده است.

از این ماده در صنایع شيميایی به عنوان ماده ميانى در تهيه متيل متاکریلیت، متاکریلیت اسيد، متيل استفاده مى شود. اغلب اوقات در تهيه ترکيباتى مثل آنتى اکسيدان ها، A ایزوبوتيل کتن، بيس فنل علف کش ها، کتن هاى سنگين، تغليظ فرمالدئيد و دى فنال آمين و ویتامین هاى ميانى مورد استفاده است.

استون بطور طبيعى در متابوليسم طبيعى بدن و در ارگان هاى طبيعى و عضلات و بافت ها دیده مى شود و خون حاوى مقدارى استن است.

روش تولید استون :

اصولا استن در فرایند کیومن تولید میشود. در گذشته از تقطیر خشک استات هایی نظیر استات کلسیم به دست آورده میشده است. در طی جنگ جهانی اول فرایند تولید استون به وسیله تخمیر باکتریایی توسط Chaim Weizmann توسعه پیدا کرد که محصولات این فرایند استون، بوتانول و اتانول میبود. به مرور زمان به علت راندمان ناچیز تولید استون در مقایسه با پسماندهای آلی، این فرایند رو به فراموشی سپرده شد.

نوع بسته بندی استون :

استون در بشکه های 160 کیلوگرمی پلمپ، گالن های 20 لیتری، گالن های 2.5 لیتری آزمایشگاهی موجود می باشد.

استون

ایمنی استون :

الف .خوردن و بلعیدن : نوشیدن حجم بالایی از آن، سبب بیهوشی و آسیب به مخاط دهانی می‌شود. خوردن این ماده متداول نيست . در بسيارى از مطالعاتى که گزارش شده مشخص شده این ماده اثرى ندارد تأثير بسيار مختصرى (خواب آلودگى مختصر) برروى افرادى که روزانه ٢٠ گرم از این ماده را مى خورند دارد. در مطالعات بر روى حيوانات مشخص شده که استن از راه خوراکى سميت بالایی ندارد. استن مى تواند در هنگام خوردن یا استفراغ کردن وارد ریه ها شود.

ب . تماس با پوست : در اثر تماس با پوست باعث سوزش ، تحریک پوست و صدمه زدن به آن می‌شود. تأثيراین ماده برروى سلامتى ازطریق جذب پوستى در پوستهاى سالم خيلى کم است. در خيلى از گزارشات در مورد انسانها که اکثر آنها بچه هاى جوان بودند نشان داده است که در اثر تماس این ماده با پوست آنها، افراد دچار ناراحتى و ناخوشى شدند. استن در مطالعات حيوانى و برخى از انسانها مى تواند هم محرک پوست باشد و هم تحریکى ایجاد نکند.

ج. تنفس : بررسی های انجام شده روی حیوانات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که تنفس استون و قرار گرفتن در معرض آن بمدت طولانی ، باعث آسیبهای کلیوی ، کبدی و صدمه به دستگاه عصبی ، نقصهای مادرزادی و پائین آمدن قدرت باروری در جنس نر می‌شود. البته هنوز مشخص نیست که آیا استون همین تاثیرات را روی انسان هم دارد یا نه. نکته جالب توجه این است که غلظت های میلی‌مولار استون در حیوانات آزمایشگاهی مبتلا به صرع ، اثرهای ضد تشنجی نشان می‌دهد.

د. تماس با چشم : ppm ٥٠٠ سبب تحریکات مختصر مى شوند . در غلظت هاى ppm بخارات استن در غلظت هاىى حدود١٠٠٠ تحرىکات قابل توجه هستند . استن مایع محرک بسيار شدیدى براى حيوانات و بعضى از انسانهاست .در ٣ نفر از انسانها گزارش شده است که استن سبب صدمه زدن به قرنيه مى شود که پس از ٤٨ ساعت بهبود یافته است. در برخى موارد صدمات ماندگار به قرنيه چشم دیده مى شود.

خطرات : کربن دی سولفید سمی بوده و خطر حریق و انفجار آن بالاست (نقطه اشتعال = ˚c 30-).

کمک های اولیه :

الف: تماس با چشم : سریعا چشم هاى آلوده را به صورتى که پلکها باز است با آب ولرم به مدت ٢٠دقيقه شستشوداده تا آلودگى برطرف شود سپس به پزشک مراجعه شود.

ب: تماس با پوست : تأثيرى بر روى سلامتى انتظار نمى رود . اگر تماس پوستى اتفاق افتاد سریعاً تماس با پوست موضع آلوده را با آب ولرم به مدت ٥ دقيقه شستشو داده تا آلودگى برطرف شود.

ج: بلعيدن و خوردن : هرگز از راه دهان به فردى که بيهوش است چيزى نخورانيد . دهان مصدوم را باآب شستشو داده . فرد را وادار به استفراغ نکنيد . به فرد مصدوم ٢٤٠ تا ٣٠٠ميلى ليتر آب با املاح معدنى رقيق بخورانيد. اگر استفراغ خودبه خود اتفاق افتاد فرد را به بغل خوابانده تا جلوى راه تنفسى فرد گرفته نشود . سریعاً فرد را به اورژانس ببرید.

د: تنفس : اگر علائم نمایان شد منبع مولد آلودگى یا فرد را به هواى آزاد برده و اگر علائم تنفس باقى ماند به پزشک مراجعه نمائيد.

ه: اطلاعات پزشکی : کليه اقدامات کمک هاى اوليه مى بایست توسط دکتر یا فرد آموزش دیده اطلاعات پزشکى انجام شود و تحت کنترل باشد.

اطفاء حریق : شدیدا قابل اشتعال است . این ماده در دماى اتاق سریعا مى سوزد . همچنين مى توان خطر آتش گيرى در محيط هاى بسته داشته باشد. نحوه مناسب اطفاء کربن دى اکساید، پودرخشک موادشيميایی، فوم الکل، فوم پليمر میباشد.

آب براى خاموش کردن این نوع حریق ممکن است مؤثر نباشد زیرا توانایی هدایت کردن این ماده را به زیر نقطه را اشتعال ندارد.

انبار: این مواد شدیدا قابل احتراق ، سمی و محرک چشم هستند. قبل از حمل و نقل کنترل مهندسی برای اپراتورها و مهیا کردن کلیه لوازم ایمنی فردی مورد نیاز است و استفاده از آنها بسیار مهم میباشد. افرادی که با این مواد کار میکنند میبایست نوع کار با این مواد را آموزش ببینند.

احتياطات جابجایی : درجاى خنک، با تهویه محيطى مناسب و به دور از گرما، منابع قابل احتراق و شرایط انباردارى اشعه مستقيم خورشيد انبار شوند.

استون

این مطلب توسط شرکت کیمیا تهران اسید جمع آوری گردیده است.

سایت : www.tacid.ir

مشخصات فنی Technical Specifications
مشخصات فنی محصول کیمیا تهران اسید

فرمول شیمیایی

CH3.CO.CH3

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

67-64-1

شماره استاندارد بین المللی

ABC750

جرم حجمی

ppm

وابستگی غلظت

Y

p to m

2.37422

HR

2

فشار بخار

20

180

حالت در دمای 25 °C

L

جرم مولی (گرم در مول)

58.09

دمای ذوب (°C)

-94.3

دمای جوش (°C)

56.2

مقالات مرتبط Related Articles
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

حلال ها

حلال ها

به ماده ای که بخش عمده یک محلول را تشکیل می دهد حلال می گویند. هر محلول دست کم از دو بخش حلال و حل شونده تشکیل شده است. جزیی که حل شونده را در خود حل می کند و معمولا درصد بیشتری از محلول را تشکیل می دهد حلال نام دارد. در محلول آب نمک، آب حلال و نمک خوراکی حل شونده است. اغلب محلول های موجود در طبیعت شامل یک حلال و چند ماده حل شونده هستند. آب دریا نمونه ای از این محلول هاست.

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی